čtvrtek 30. května 2019

Tři ženy, tři osudy a jeden nalezený deníkKaždý, kdo má rád knihy s dvěma časovými rovinami, se spoustou romantiky, ale také syrovou realitou, si jistě přijde na své v románu Krása a jed oleandru od nadané německé autorky Teresy Simon.

Hlavními postavami jsou tři ženy: Sofie, Jule a Johanna. Každá prožívá své radosti i strasti všedního dne, které nám autorka pomalu odkrývá …

Sofie je mladá dospívající dívka z bohaté rodiny. Své velmi subjektivní myšlenky, pocity a zážitky si zapisuje do deníku, který pečlivě skrývá v psacím stole. Zápisky z deníku tvoří stěžejní část kapitol odehrávajících se v minulosti.

Jule je žena potýkající se s finanční tísní, která ji donutí hledat způsob, jak si přivydělat. Rozhodne se tedy pomáhat lidem v pátrání po vlastní minulosti. A právě díky tomu se seznámí s Johannou, která se rozhodne uklidit a roztřídit věci po své mamince …

Půda skrývá spoustu neužitečných a zbytečných věcí, ale také Sofiin deník. Jule jej nedokáže odložit, hltá každé slovo, co v něm mladá dívka píše, a pomalu tak odkrývá doposud nevyřčená tajemství …

Každý román, který se zabývá podobnou tematikou, má své vlastní kouzlo, čímž se odlišuje od románů jiných. Krása a jed oleandru je kniha, která se vám nevtíravě a naprosto nezištně dostane pod kůži už po pár stránkách a bude velmi těžké ji odložit.


Právě svou opravdovostí, uvěřitelností a emocemi nabitým vypravováním si dokáže získat srdce nejedné čtenářky. Kromě lásky, osobních životních úskalí a drobných radostí, skrývá hlavně Sofiin příběh také hrůzy války, které se tiše plíží do jejího života a brzy na to získají výsadní postavení.

Autorka nikam nespěchá, příběh posunuje pozvolna dál a dál, ale nezastavuje se. Soustředí se pouze na hlavní postavy a jejich životy, do nichž vchází lidé noví. Není jich ale nijak moc, takže se v nich neztratíme. Neodbíhá do zbytečných slepých uliček, nezabývá se nic neříkajícími detaily.

Ať už se v knize zrovna odehrává Sofiin život na roky vzdálený od těch našich, nebo životy Jule a Johanny, všechno je nám vykresleno tak barvitě a upřímně, jako by všechny ženy stály před námi. Budeme se radovat, lapat po dechu a někomu možná ukápne i slza, ale to všechno s opravdovostí, jaká je dnes mezi knihami poměrně vzácná.

Přestože jde o knihu, jejíž žánr bych zařadila do odpočinkové literatury, nedá vám spát, budete chtít vědět, jak se Sofie popere se svým osudem, jak se Jole podaří dosáhnout svých cílů i jak nakonec Johanna naloží se vším, co se dozví.

Kniha má spád, je napínavá, je čtivá a rozhodně si zaslouží vaši pozornost.Žádné komentáře:

Okomentovat

Kontaktní formulář

Název

E-mail *

Vzkaz *